Zdecydowane zwycięstwo Polaków z Chile

Polska XIII Australia rozbili reprezentację Chile aż 56 – 0 w meczu towarzyskim rozegranym w Liverpoolu (Sydney, Australia). Spotkanie było częścią całodniowego festiwalu Rugby League, podczas którego rozgrano kilka meczów pomiędzy drużynami reprezentującymi różne narodowości. Dla Polaków było to pierwsze, prawdziwe spotkanie 13 na 13. Do tej pory wystąpili jedynie w turnieju „dziewiątek” Cabramatta 9’s.

Chile przez ostatnie trzy lata uchodziło za potęgę latynoamerykańskiego Rugby League, wielokrotnie pokonując drużyny reprezentujące inne kraje z południowej i środkowej Ameryki. W meczu z Polską nie mieli jednak zbyt wiele do zaoferowania, choć należy zauważyć, że mimo wszystko momentami byli w stanie pokazać się  dobrej strony. W grze Polaków z kolei, szczególne wrażenie robiła obrona na linii przyłożeń. Mimo wielkich starań i kilku dobrych okazji Chilijczycy nie byli w stanie sforsować polskiej defensywy, nawet w tak newralgicznym rejonie boiska. Większość czasu to jednak Biało-Czerwoni byli w natarciu. Między 29 a 61 minutą meczu udało się nawet Latynosom skutecznie powstrzymać ofensywę Polski, jednak później wszystko wróciło do normy i nasza drużyna zdobyła cztery przyłożenia w 11 minut, brutalnie grzebiąc nadzieję na pozytywny wynik, które wciąż mogły się tlić w głowach zawodników z Chile.

Obydwie drużyny nie przystąpiły do spotkania w najsilniejszych składach. Chile uskarżało się na brak swoich czterech największych forwards, podczas gdy w polskiej drużynie nie wystąpił żaden z profesjonalnych i półprofesjonalnych graczy. W przeddzień nowego sezonu kluby nie wyraziły zgody na udział swoich zawodników w towarzyskim spotkaniu.

Obiektywnie należy przyznać, że tego dnia Polska XIII Australia była zwyczajnie o klasę lepsza od drużyny Chile. Dobra postawa Biało-Czerwonych pozwala z optymizmem patrzeć na przyszłe mecze tego zespołu, jak i z ekscytacją liczyć na zaangażowanie Australijskiej Polonii w rozwój Rugby League w naszym kraju.

Polska XIII Australia 56 vs. 0 Chile

(przyłożenia: Jayden Żeleźniak 2, Mitch Shaw 2, Jordan Owen 2, Ethan Niszczot, Cheyne Pike, Zac Pitt, Alex Kowalski, Jaydon Sienkiewicz; gole: Matt Hastie 6). Wynik do przerwy Polska 30-0.