Wyrównany początek Mistrzostw Polski

W pierwszym turnieju eliminacyjnym Mistrzostw Polski w Rugby League 2017, który odbył się w sobotę 2 września w Moszczenicy pierwsze miejsce ex aequo zajęły drużyny Watahy Piotrków Trybunalski oraz łódzkich Srok. Rozgrywane w jesiennej, deszczowej aurze zawody okazały się niezwykle wyrównane, co widać już po samych wynikach. Nie są one jednak w stanie w całości oddać zaangażowania i zaciętości z jaką rywalizowały wszystkie drużyny.

Turniej rozpoczął się meczem gospodarzy – Watahy Piotrków Trybunalski z Wild Bears Tomaszów Mazowiecki. Spotkania tych drużyn, mimo dość krótkiej historii zdążyły już sobie wyrobić miano klasyków polskiego Rugby League. Za każdym razem, gdy „Wilki” mierzą się z „Niedźwiedziami” spodziewać się można emocji i walki do samego końca. Nie inaczej było tym razem, gdy o zwycięstwie Watahy ponownie zdecydowało zaledwie jedno przyłożenie. Mecz tradycyjnie stał na wysokim poziomie, a Wild Bears – zdobywcy Pucharu Polski Nines z 2016 roku, pomimo braku kilku czołowych zawodników zdecydowanie pokazali pazur.

Kolejne spotkania z pewnością również nie zawiodły najwierniejszych kibiców, którzy mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych zdecydowali się oglądać kilkugodzinne zmagania rugbystów na stadionie moszczenickiego GOKiSu. Brzezińska Sparta, w Mistrzostwach Polski wspierana przez zawodników ze Stryków Bulls grając dwa mecze z rzędu postawiła wysoko poprzeczkę zarówno Srokom Łódź, jak i Watasze. Następnie to Łodzianie musieli wznieść się na wyżyny swoich umiejętności grając kolejno z Wild Bears i gospodarzami. Szczególnie, że po zwycięstwie z Tomaszowem wiedzieli już, że stawką meczu z Watahą będzie pierwsze miejsce w turnieju i tym samym pozycja lidera MPRL.

W starciu drużyn z Piotrkowa i Łodzi pierwsza połowa przebiegała pod dyktando gospodarzy. Zmotywowana grą przed własną publicznością Wataha dobrze weszła w mecz zdobywając dwa przyłożenia i podwyższając jedno z nich. Łodzianom z kolei gra się ewidentnie nie kleiła, popełniali sporo błędów i na domiar złego pierwszą połowę kończyli w 8, po tym jak jeden z zawodników ukarany został żółtą kartą za shoulder charge. Można się jedynie domyślać jakie mocne słowa padły podczas przerwy w drużynie Srok, bo w drugiej połowie wreszcie zaczęli przypominać zespół z poprzednich meczów. W kluczowym dla przebiegu spotkania momencie obronili pełen set 6 szarży stojąc już na własnej linii przyłożeń, a niebawem zdobyli również kontaktowe cztery punkty. Końcówka meczu była niezwykle dramatyczna. Tym razem to Wataha w heroiczny sposób obroniła nawet nie jeden, a dwa sety z rzędu (po drodze przytrafił im się karny) znajdując się tuż przy własnym polu przyłożeń. Niestety wtedy przydarzył im się kolejny karny, a obronić trzeciego setu nie dali już rady. Sroki rozciągnęły piłkę w ataku i przyłożyły na wprost słupów. Była to ostatnia akcja meczu, a o końcowym wyniku decydowało podwyższenie. Trafienie dawało łodzianom remis, ale biorąc pod uwagę, że do tej pory nie podwyższyli żadnego przyłożenia w turnieju, można było mieć wątpliwości czy sobie poradzą.

Kopacz ostatecznie wytrzymał presję i spotkanie zakończyło się wynikiem 10 – 10. Jasnym się stało, że o tym kto wygrał turniej decydować będzie różnica tzw. małych punktów, czyli wszystkich punktów zdobytych i straconych przez daną drużynę podczas trwania zawodów. Po szybkich obliczeniach okazało się, że różnica zarówno Srok, jak i Watahy wynosi tyle samo: + 16 punktów, więc tego dnia zwycięstwo świętować mogły dwie drużyny.

W ostatnim meczu turnieju, w praktyce decydującym o trzecim miejscu w zawodach, Wild Bears pokonali Spartę 14 do 8.

Na koniec należy wspomnieć, że trofea dla wszystkich drużyn ufundował i osobiście wręczył Pan Marek Mazur – przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Kolejny turniej eliminacyjny Mistrzostw Polski w Rugby League 2017 już za dwa tygodnie, a dokładnie 17 września w Tomaszowie Mazowieckim. Biorąc pod uwagę stale rosnący poziom sportowy i fakt, jak wyrównana jest stawka, należy spodziewać się wielkich emocji!

Drużyny pozujące do zdjęć po zakończeniu turnieju.